170 e şikayet edince ne olur?

170 e şikayet edince ne olur? 170 e şikayet edince ne olur?, İsminin gizli kalmasını istediğini söyleyerek ihbar yapabilir. İş sağlığı ve güvenliği kanunu gerekliliklerine uymayan işletmelere, çalışanların ihbarı sonrasında teftiş yapılır. Teftiş sonucunda müfettişlerce cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

170 e şikayet edince ne olur?


İsminin gizli kalmasını istediğini söyleyerek ihbar yapabilir. İş sağlığı ve güvenliği kanunu gerekliliklerine uymayan işletmelere, çalışanların ihbarı sonrasında teftiş yapılır. Teftiş sonucunda müfettişlerce cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

170 ihbar edenin kimliği açıklanır mı?

İhbar ve şikayetinizde isminizi belirtmiş olsanız dahi incelemeyi yapan Sosyal Güvenlik Denetmenlerince ve Kurum görevlilerince hem 5510 sayılı Kanun gereği hem de kişisel verilerin korunması kanunu gereği isminiz saklı tutulur, ifşa edilmez.

170 başvuru sonucu nasıl öğrenilir?

Peki başvuruların ne aşamada olduğu nasıl öğrenilir? Bunun için SGK'nın DYS Evrak Takip sayfasına e-Devlet üzerinden ulaşılaram sorgulama yapılabilir.

Çalıştığım şirketi nereye şikayet edebilirim?

İŞKUR üzerinden işveren şikayetlerinin gerçekleştirilebilmesi için ALO 170 hattı kullanılır. SGK işçi şikâyetinde ya da İŞKUR üzerinden bulduğu bir işte farklı konular dolayısıyla şikayette bulunmak isteyen kişiler, talepleri doğrultusunda bu hattı kullanabilirler.


170 i arayınca ne olur?

Kişiler sosyal hakları konusunda bilgilendirme yapar. İş kanunu ile ilgili soruları cevaplandırır. Bu konularda bilgi almak isteyen vatandaşlar 170 numaralı hattı arayabilir. Bu hat 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Birini ihbar edince ne olur?

İhbar yapılacak kişinin o yargılama bakımından üçüncü kişi sayılması gerekir. Şartları oluşmuşsa, her iki tarafın da bu yola başvurması mümkündür. İhbarın tahkikat sonuçlanıncaya kadar yapılabilmesi öngörülmüştür. Böylece genel bir ifade yerine, tahkikat sonuçlanıncaya kadar ihbarın mümkün olduğu kabul edilmiştir.

Birini ihbar eden kişi bulunur mu?

Emniyetin ihbar adresine mail atarak durumu anlatabilirsin. Çok kritik bir şey olmadığı sürece seni bulmazlar.


Alo 170 hangi saatlerde hizmet veriyor?

Hatta bekleyen vatandaşlarımızın temsilcilerimize bağlanması süreci uzamaktadır. 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi istediğiniz saatte arayabilir siniz.

Alo 170 hangi konularda yardımcı olur?

Çalışanlar işverenleri için, Çalışma Bakanlığı'na ALO 170 ve www.alo170.gov.tr internet sitesinden ihbar/ şikayet bildirimleri yapmaktadırlar. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İletişim Merkezi 'ALO 170'e, ve www.alo170.gov.tr web sitesine geçen yıl toplam 20 milyondan fazla ihbar/şikayet geldi.

Kıdem tazminatı vermeyen işveren nereye şikayet edilir?

İhtarnamede verdiğiniz sürede kıdem tazminatınız ödenmezse, iş mahkemesine dava açarak kıdem tazminatınızı mahkeme kararıyla faiziyle alabilirsiniz. Ayrıca idari aşamada şikayet hakkınızı kullanarak, İşkur İl Müdürlüğü, ALO 170'e ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yazılı olarak başvurabilirsiniz.


CİMER e şikayet ettikten sonra ne olur?

CİMER'e yapılan başvurular hızla başvuruya yanıt verecek ilgili kurum ve kuruluşa ulaştırılacak. Başvuru konusu, bir kamu kurum ve kuruluşu, personeli veya yöneticisi hakkında şikayet niteliğindeyse başvuru, bir üst amire gönderilecek. Şikayet bu amir tarafından işleme alınarak başvuru sahibine yanıt verilecek.

Cimere özel sektör şikayet edilir mi?

CİMER, devlet kurumları ile ilgili şikayetlerin yapıldığı bir platform, siz ise özel sektörde çalışıyorsunuz. Bu şikayetinizi ya işyerinizin bağlı olduğu SGK İlçe müdürlüğüne yapacaksınız - ancak isminiz deşifre olabilir ve işvereniniz şikayet ettiğiniz için haksız yere sizi işten çıkarabilir ne yazık ki.

Kaç gün maaş yatmazsa tazminat alabilir?

Maaşları ödenmediği gerekçesiyle istifa edecek işçiler çalışma süreleri 1 yıldan uzun olması halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. İşçinin ödenmemiş tüm hak ve alacakları bankalar tarafından mevduat hesaplarına uygulanan güncel faiz oranı üzerinden işleyecek faizi ile birlikte talep edilebilir.