%40 engelli raporu ile alınan aracı kimler kullanabilir?

%40 engelli raporu ile alınan aracı kimler kullanabilir? %40 engelli raporu ile alınan aracı kimler kullanabilir?, Yüzde 40 engelli raporuna sahip bir vatandaş yalnızca kendi kullanacağı araçlar için indirimden faydalanabilirken yüzde 90 engelli raporuna sahip vatandaşların yakınları da bu indirimlerden faydalanabilir. Diğer yandan yüzde 40 ve 90 engel raporu olanlar, Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç sahibi olabiliyor.

%40 engelli raporu ile alınan aracı kimler kullanabilir?

%40 engelli raporu ile alınan aracı kimler kullanabilir?


Yüzde 40 engelli raporuna sahip bir vatandaş yalnızca kendi kullanacağı araçlar için indirimden faydalanabilirken yüzde 90 engelli raporuna sahip vatandaşların yakınları da bu indirimlerden faydalanabilir. Diğer yandan yüzde 40 ve 90 engel raporu olanlar, Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç sahibi olabiliyor.
 

Yüzde 40 engelli raporu ile alınan aracı kimler kullanabilir?

%40 ile %90 arasında engel derecesine sahip olup aracı kendisi kullanacak kişilerin araç alım süreci: Satın alacak kişilerin engel oranı en az %40 oranında olmalıdır. Aracı kullanacak engelli bireyin 18 yaşını doldurması gerekir.
 

%40 engelli raporu ne işe yarar?

Sağlık raporunda %40 ve üzeri engelliler oranı özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanabileceğini göstermektedir. Özürlülük kimlik kartı, H sınıfı belge, bakım hizmetler, özürlü aylığı, bakım aylığı gibi imkânlardan yararlanma hakları bulunmaktadır.
 

40 engelli raporu ile alinan aracı kimler kullanabilir 2023?

4- Engelilik oranına bağlı satın alım yapılan araçlar kimler tarafından kullanılabilir? Söz konusu araçlar sahipleri veya sahiplerinin yararına kullanılmalıdır. Bu noktada engelli kişinin eşi, il sınırı içerisindeki birinci derece akrabaları, sıhri hısımları ve kardeşleri aracı sahibi yararına kullanabilir.

Engelli indirimi ile alınan aracı kimler kullanabilir?

Peki, %90 engelli kişinin aracını kimler kullanabilir? Tam teşekküllü hastaneden alınan Engelli Sağlık Kurulu raporunda %90 ve üzeri engellilik durumuna sahip olması ve raporunda “ÖTV istisnalı araç kullanabilir” ifadesinin bulunması gerekir.
 

%40 engelli raporu olanlar araç alabilir mi?

Diğer yandan yüzde 40 ve 90 engel raporu olanlar, Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç sahibi olabiliyor. Yalnızca yüzde 90 engelli raporuna sahip olanların dikkat etmesi gereken bir konu var. Satın alınacak engelli arabası üzerinde gerekli düzenlemeleri yapmaları gerekiyor.
 

%40 engelli raporu ile ÖTV indirimi ne kadar?

Engel derecesi %40 ve %89 arasında olan kişiler sıfır kilometre bir araç almak istediklerinde %26,3'lük ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. Engel derecesi %90 ve üzerinde olan vatandaşlar ise beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisapları özel tüketim vergisinden tamamen muaf tutuluyor.
 

%40 engelli raporu olan bir kişi ne kadar maaş alır?

Peki, engelli aylığı ne kadar olacak. Asgari ücrete ara zam yapılması sonrasında pek çok kalemde değişiklik meydana gelecek. Engelli aylığı da yeni asgari ücret ile birlikte yükselecek. Engell aylığı halen yüzde 40-69 oranında engelliler için 1738 TL.
 

Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı 2023?

ÖTV muafiyetli araç alma şartları şu şekildedir;

18 yaşını doldurmuş olması. Ehliyet sahibi olması. yüzde 40 – yüzde 89 arası engelli raporu. Raporda “Sürücü belgesi alabilir” ibaresi olması. Araçta engel durumuna göre düzenleme yapılacaksa raporda “Tertibatlı araç kullanır” ibaresi olması.


Yüzde 40 engelli raporu kaç yıl geçerli?

Alınan rapor süreliyse, süreli engelli raporu geçerlilik süresi bir yıldır. Yılın son gününe kadar geçerlidir. "Engelli raporu süresi bitince ne olur?" sorusunun cevabı şöyledir: Eğer zamanında rapor yenilenmezse engellilik raporu düşer ve engelli haklarından yararlanamazsınız.
 

40 engelli MTV öder mi?

Engellilik dereceleri%90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtları ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtları motorlu taşıtlar vergisinden istisna edilmiştir.
 

Sıfır araba almak için yüzde kaç rapor lazım?

Engelli sürücülerin ve sürücü yakınlarının en çok merak ettiği sorulardan birinin “Araba almak için yüzde kaç rapor lazım?” olduğunu biliyoruz. Öncelikle bu soruyu yanıtlayarak başlayalım. Engellilerin ÖTV'siz araç alabilmeleri için %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmaları gerekir.
 

Engelli için alınan araç kimin üzerine olur?

Engelli bireyin aile bireyleri tarafından araç satın alım işlemi gerçekleştirilebilir. Araç satın almadan önce aracı satın alan kişinin A ve ya B sınıfı ehliyet sahibi olması şartı aranır.
 

Engelli aracını enişte kullanabilir mi?

Engelliler adına alınan araçta yapılan donanım değişiklikleri aracın kullanıcılarını belirler. Engelli bireylerin engelleri %90 ve üzerindeyse yurt içinden alınmış olan aracı herkes kullanabilir. Eskiden olan 2. ve 3. derece akraba şartı kaldırılmıştır.

Damat engelli aracı kullanabilir mi?

Buna göre: %90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiçbir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor.
 

Engelli araç sahibi ölürse ne olur?

ÖTV muafiyeti ile araç sahibi engelli sürücü ve yolcunun vefat etmesi ve aracın mirasçılara intikal etmesi durumunda, mirasçılardan ÖTV aranmaz. Ancak vefat eden kişinin ÖTV istisnasından yararlandığı tarihten itibaren 5 yıl dolmadan, varisin, aracın satışını veya devrini yapması halinde ÖTV aranır.
 

Ortopedik engelli raporu en az kaç olmalı?

Kişi eğer %90 ve üzerinde engelli bir bireyse alınacak engelli raporu ile indirimden yararlanılabilir. Kişi eğer %90'ın altında ortopedik engele sahip bir bireyse, yine engelli raporu alınır ve araç sürüş durumu için tertibat düzenlemeleri yapılarak ÖTV muafiyetinden yararlanılabilir.